PRAKTICKÝ PREHĽAD VOJENSKO-TAKTICKÝCH TOPÁNOK ZENKIS «TAKTIK»

Vysoké členkové topánky vo vojenskom štýle  "Taktik" na testovanie poskytla spoločnosť Trend. Topánky boli vyrobené na jej žiadosť na fabrike Zenkis.Topánky prišli v originálnom balení vínovo červenej farby s nápisom NO RISK, NO SHOCK.

Sada obsahuje: šnúrky, anatomické vložky do topánok a samotné topánky čiernej farby. Obuv sa považuje za armádnu a preto vyzerá čisto militaristicky – majú zdvihnutú špičku, sú vysoké. Topánky vyrobené z pravej kože z hovädzieho dobytka, hrúbkou 1.8-2 mm, ukrajinského pôvodu. Na vonkajšej strane je nápis "BRONNIK». Horná časť topánky pre uľahčenie je vyrobená z Cordury, čo je veľmi pohodlné. Vzadu je kožené pútko pre jednoduché obúvanie

Koža sa používa hydrofóbna, voda sa neabsorbuje pri popadavaní na povrch topánky. Topánky majú dobré vlastnosti ohľadom nepremokavosti a preto je možné nevyzúvať sa pri havarijnej situácii na vode.Schnú topanky pri vlhkosti 50-60% a teplote 18 až 22 °С do 24 hodín. Váha suchej topánky – 1372 (686х2) gramov, váha mokrej 1800 (900х2) gramov .

Podšívková látka Hong Kong má vysokú odolnosť proti opotrebovaniu a vd´aka sieťovej štruktúre odstraňuje prebytočnú vlhkosť. Odnímateľná stielka je tvarovacia, výroby Valfussbett (Taliansko) s označením modelu, veľkosti a nápisom «Antishock». Stielka z opačnej strany má štruktúru mriežky, aby sa zabránilo kĺzaniu vnútri topánky, z druhej strany  má textilný povrch. Šitá stielka je vyrobená zo syntetickej, netkanej, antistatickej látky pre topánky, vyrobenej v Taliansku.

Špička a päta sú spevnené Thermoflexom, 1,8 mm hrubým, výrobenom na Slovensku, ktorá poskytuje dodatočnú ochranu na špičkách a pätách. Nite, použité výrobcom, sú hydrofóbne značky Gral WR, vyrábané firmou COATS (Anglicko), a kovové očká (pútka) sú vyrobené firmou ArtStep (Ukrajina). Šnúrky sú spevnené a majú vnútornú náplň, dlžka je 210 cm.Šnurovací systém sa skladá zo štyroch očiek, šiestich párov kovových slučiek a pára hákov.

Šnurovanie topánky je jednoduché, ale pomerne pomalé. Topánka má predĺžené šnurovanie so zvýšeným počtom očiek, háčikov a slučiek

Konštruktívnou zvláštnosťou tohto modelu topánok, ktorá ju odlišuje od ostatných, je minimálne možná vzdialenosť od začiatku šnurovania do špičky topánky. Tento konštruktívny krok, ktorý je teraz používaný poprednými výrobcami, umožňuje reguláciu vnútornej šírky topánky pre ľudí s širokým chodidlom. To tiež dáva možnosť nosiť niekoľko párov ponožiek a zateplenie stielkou v chladnom období.

Podrážka polyuretánová dvojzložková (PU / PU), produkovaná firmou Basf(Nemecko). Je pripojená k zvršku pomocou metódy vstrekovania. Podrážka je označená ako odolná proti olejom a benzínu (OIL RESISTANT), antistatická (ANTISTATIC), amortizujúca (SHOCK ABSORBER). Tiež je uvedená veľkosť, označenie "277 LL" a dátum výroby, pretože polyuretán má vlastnosť sa rozpadávať, v priebehu času stráca vlhkosť. Výrobca uvádza prevádzkovú teplotu -35°C až +120°C.

Podrážka  má stredné samočistiace vlastnosti. To znamená, že kamene nebudú viaznuť, špina sa bude odlepovať po sušení samostatne

Praktické testovanie

Obúvanie topánky na bosé nohy je bez námahy a dosť ľahké. Vnútri nohám je pohodlne.

Koža je mäkká a pružná. Počas nosenia topánok neboli identifikované žiadne sťažnosti, a to vďaka mäkkej kože s dobrým vypracovaním. Tento model je relatívne ľahký a pružný, čo vám umožní ľahko prekonať veľké vzdialenosti s vysokou rýchlosťou.


Technický test na stabilitu na klzkom povrchu bol vykonaný na hladkom pozinkovanom kovovom povrchu s uhlom 35 ° a dlžkou 4,5 metrov. Cieľom bolo dosiahnuť najvyšší bod. Topánky zvladli to s počtom bodov 9 z 10, kde 10 – ľahký vzostup bez kĺzania, a 0 - neschopnosť sa pohybovať na povrchu.

Skok z výšky 1,83 m bol pozitívny, a to napriek tomu, že skok bol vykonaný na piesok a na kamene. Mäkké stielky s polyuretánovou podrážkou prijali náraz na seba. Topánky rovnako dobre zvládajú skoky aj pohyb v teréne

Pri práci s kolén neboli zistené žiadne nedostatky

Vodný test ukázal, že mäkká koža rozširuje topánky. Ked´ nie je  možnosť  vysušiť topánky, pohyb v mokrých nie je nepríjemný. Dokonca aj pri teplotách okolo nuly, zatiaľ čo osoba sa rýchlo pohybuje, noha nebude mrznúť.

Obuv ukázala relatívne dobré vlastnosti pri pohybe v skalnatom teréne. Relativnosť spojená s nízkym protektorom a mäkkou štruktúrou podrážky. Pohyb po betonovej stene pokrytej machom nebol možný, povrch bol príliš klzký pre tieto topánky.

Odolnosť proti prepichnutiu sa overovala na rozbitom skle a na špicatých hranach hrdzavej potopenej lode. V  prvom a v druhom prípade porezaní a prepichnutia podrážky nebolo.

Záver

Obuv ukázala výborné výsledky. Mäkká koža je veľmi praktická a pohodlná. V takých topánkach je rovnako komfortne behať, skakať aj chodiť.Teplotný režim komfortnej prevádzky je +10 až 0°С. Pri -10°С topánky treba zatepliť dodatočnou stielkou. Predlžené šnurovanie je aktuálne pre ľudi s širokou nohou alebo pre uteplenie dodatočnou stielkou alebo ponožkami. Pri tom topánky dosť ľahko obúvať a vyzúvať.

Komentáre

Napíšte prvý svoje hodnotenie. Zdieľajte svoje hodnotenia a recenzie aby ostatní zákazníci mohli rozhodnúť, či je toto hodnotenie užitočné pre nich.
Musíte sa prihlásiť, aby ste nechali komentár. Prihláste sa