PRAKTICKÝ PREHĽAD TAKTICKÝCH TOPÁNOK ZENKIS «BÚRKA»

Praktický prehľad-taktických topánok ZENKIS «búrka»


Vysoké členkové topánky vo vojenskom štýle  "Búrka" na testovanie poskytla spoločnosť Trend. Topánky boli vyrobené na jej žiadosť na fabrike Zenkis.Topánky prišli v originálnom balení vínovo červenej farby s nápisom NO RISK, NO SHOCK.

.

Sada obsahuje: šnúrky, anatomické vložky do topánok a samotné topánky čiernej farby. Topánky vyrobené z pravej kože z hovädzieho dobytka, hrúbkou 1.8-2 mm, ukrajinského pôvodu. Vzadu je kožené pútko pre jednoduché obúvanie. Koža sa používa hydrofóbna, voda sa neabsorbuje pri popadavaní na povrch topánky


Topánky majú dobré vlastnosti ohľadom nepremokavosti a preto je možné nevyzúvať sa pri havarijnej situácii na vode.Schnú topanky pri vlhkosti 50-60% a teplote 18 až 22 °С do 18 hodín. Váha suchej topánky – 770 gramov, váha mokrej takmer 1 kilogram.


Podšívková látka Hong Kong má vysokú odolnosť proti opotrebovaniu a vd´aka sieťovej štruktúre odstraňuje prebytočnú vlhkosť, a tiež teploizolačný materiál Thinsulate. Thinsulate to je polyesterové vlákno  s vysokým obsahom silikónu, ktoré je špirálovo stočené. Jeho hrúbka je desaťkrát menšia ako pri podobných látkach používaných na tepelnú izoláciu. Vlákno 60-krát tenšie ako ľudský vlas a má stredný priemer 5 mikrometrov. Špirály sú obrobené silikónom, vôkol ktorého je vzduch. Práve on zbiera teplo, ktoré potom zohrieva telo.

 


Špička a päta sú spevnené Thermoflexom, 1,8 mm hrubým, výrobenom na Slovensku, ktorá poskytuje dodatočnú ochranu na špičkách a pätách. Nite, použité výrobcom, sú hydrofóbne značky Gral WR, vyrábané firmou COATS (Anglicko), a kovové očká (pútka) sú vyrobené firmou ArtStep (Ukrajina). Šnúrky sú spevnené a majú vnútornú náplň, dlžka je 210 cm.Šnurovací systém sa skladá zo siedmich párov kovových slučiek a pára hákov. Šnurovanie topánok je rýchle. Postačí, keď oboma rukami utiahnuť sťahovacie šnúrky, rozdelené do dvoch úrovní: pred ohýbaním a po ňom. Topánka má predlžené šnurovanie so zvýšeným počtom slučiek a pár háčikov.

 


Podrážka polyuretánová dvojzložková (PU / PU), produkovaná firmou Basf(Nemecko). Je pripojená k zvršku pomocou metódy vstrekovania. Podrážka je označená ako odolná proti olejom a benzínu (OIL RESISTANT), antistatická (ANTISTATIC), amortizujúca (SHOCK ABSORBER). Tiež je uvedená veľkosť, označenie "277 LL" a dátum výroby, pretože polyuretán má vlastnosť sa rozpadávať, v priebehu času stráca vlhkosť. Výrobca uvádza prevádzkovú teplotu -35°C až +120°C. Podrážka  má stredné samočistiace vlastnosti. To znamená, že kamene nebudú viaznuť, špina sa bude odlepovať po sušení samostatne

Testovanie v teréne


Obúvanie topánky na bosé nohy je bez námahy a dosť ľahké. Vnútri nohám je pohodlne. Koža je mäkká a pružná. Počas nosenia topánok neboli identifikované žiadne sťažnosti, a to vďaka mäkkej kože s dobrým vypracovaním. Tento model je relatívne ľahký a pružný, čo vám umožní ľahko prekonať veľké vzdialenosti s vysokou rýchlosťou.Technický test na stabilitu na klzkom povrchu bol vykonaný na hladkom pozinkovanom kovovom povrchu s uhlom 35 ° a dlžkou 4,5 metrov. Cieľom bolo dosiahnuť najvyšší bod. Topánky zvladli to s počtom bodov 8 z 10, kde 10 – ľahký vzostup bez kĺzania, a 0 - neschopnosť sa pohybovať na povrchu.

Obuv ukázala relatívne dobré vlastnosti pri pohybe v skalnatom teréne. Relativnosť spojená s nízkym protektorom a mäkkou štruktúrou podrážky. Pohyb po betonovej stene pokrytej machom nebol možný, povrch bol príliš klzký pre tieto topánky.

Odolnosť proti prepichnutiu sa overovala na rozbitom skle a na špicatých hranach hrdzavej potopenej lode. V  prvom a v druhom prípade porezaní a prepichnutia podrážky nebolo.

Skok z výšky (2,5 m) na zem topánky odolali dôstojne. Mäkká podrážka a stielka zmiernili tlak, čím zachránili pätu a celú nohu pred zranením.Pri práci s kolén neboli zistené žiadne nedostatky.

Záver

Obuv ukázala výborné výsledky. Mäkká koža je veľmi praktická a pohodlná. V takých topánkach je rovnako komfortne behať, skakať aj chodiť.Teplotný režim komfortnej prevádzky je +10 až 0°С. Pri -10°С topánky treba zatepliť dodatočnou stielkou